Strona główna Rozstepy Rozstepy w ciąży – przyczyny i jak się ich pozbyć?

Rozstepy w ciąży – przyczyny i jak się ich pozbyć?

par
Rozstępy w ciąży to problem wielu z kobiet

Rozstępy w ciąży to problem każdej z przyszłych mam. Dlatego przychodzimy do Ciebie z odpowiedziami na najbardziej nurtujące pytania – co jest odpowiedzialne za powstawanie rozstępów w ciąży oraz jak się ich pozbyć? Sprawdź!

Zgodzisz się chyba ze stwierdzeniem, że zapytania przez dziecko o swoje rozstępy czy ”zamieniasz się w tygrysa” poczujesz coś pomiędzy rozbawieniem i dumą a żalem. W końcu to wspaniałe czuć się akceptowanym przez otoczenie, zwłaszcza przez dziecko, z drugiej jednak strony stajesz twarzą w twarz z prawdą o niedoskonałościach swojego ciała. Bez względu czy ten problem rozstępów w ciąży już Ciebie dotyczy, czy  obawiasz się ewentualnego wystąpienia nieestetycznych pęknięć, wiedz, że rozstępy to sprawa tak samo naturalna, jak katar. Istnieje szereg sposobów na uniknięcie rozległych blizn, jednak wiele zależy od Twojego zaangażowania.

Rozstępy w ciąży – przyczyny

Rozstępy dotykają ponad 90% kobiet ciężarnych. Jak widać paski, będące pozostałością po przerwaniu włókien elastycznych skóry, nie stanowią sytuacji odosobnionej. Niestety nawet taka ilość kobiet dotkniętych rozstępami w ciąży nie pozwoliła dotychczas na dogłębne poznanie przyczyny ich powstawania.

Rozstępy w ciąży

Powstawanie rozstępów w ciąży tłumaczy się zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami fizjologicznymi, które próżno powstrzymywać. Burza hormonów niesie ze sobą nie tylko huśtawkę nastrojów. Budulcem skóry są m.in. włókna kolagenowe i elastynowe. Mają za zadanie nadawać skórze sprężystości, elastyczności i jędrności. Wzrost poziomu estrogenów oraz zwiększenie stężenia kortyzolu wydzielanego przez nadnercza, sprawiają że struktura włókien jest nieodpowiednia, a ich wytrzymałość mechaniczna spada. W ten sposób na skórze tworzą się nieestetyczne rozstępy.

Wśród innych czynników wymienia się stres, czynniki genetyczne, nieodpowiednie odżywianie, gwałtowny przyrost masy ciała, jak również dużą wagę urodzeniową dziecka.

Jak powstają rozstępy w ciąży?

Pierwsze stadium tworzenia się rozstępów to tzw. faza zapalna, w której pojawiające się zmiany przybierają kolor czerwony lub różowy. To istotne, by najpóźniej wtedy rozpocząć kurację kosmetykami przeciw rozstępom, gdyż udowodniono, że aplikacja kosmetyków na rozstępy właśnie w tej fazie maksymalnie zmniejsza ryzyko życia z rozstępami.

Kolejną fazą jest tworzenie się tzw. blizny zanikowej, w której rozstępy przybierają barwę białą i teoretycznie zmniejsza się ich objętość. Aczkolwiek ta faza wymaga bardziej inwazyjnych metod pozbycia się rozstępów. Warto zatem zadbać o właściwą pielęgnację jak najwcześniej.

Rozstępy na piersiach w ciąży

Piersi zarówno w okresie ciąży, jak i w trakcie karmienia piersią czasami pokrywają się nieestetycznymi rozstępami. Nie ukrywajmy – często bywa to powodem kompleksów. A to właśnie z powodu zdolności wyżywienia potomstwa piersi postrzegane są ewolucyjnie jako atrakcyjne.
Zapomniwszy jednak o tym aspekcie zastanów się, czy istnieją możliwości niwelowania pęknięć? Czy jesteś w stanie zrobić coś jeszcze zanim z powodu gromadzącego się w Twoich piersiach mleka pojawią się rozstępy?

Olejek na rozstępy w czasie ciąży

Podczas stosowania kosmetyków Cellublue, o Twoją skórę zadba bambus, który wraz z morelą świetnie złuszczają naskórek, masło z mango, którego zadaniem jest zmniejszenie napięcia skóry i ziarno pszenicy, które przyśpieszają gojenie ewentualnych blizn. Masaż okrężnymi ruchami przez kilka minut pozwoli na wniknięcie składników w strukturę skóry i wzmocnienie włókien kolagenowych i elastynowych.

Inną propozycją jest Pielęgnacyjny olejek na rozstępy w ciąży, zawierający w swoim składzie:

  • olejek sezamowy (regeneracja skóry);
  • olejek z awokado (wspomaga gojenie się rozstępów);
  • olejek jojoba (zmiękczanie skórę);
  • olejek sojowy, który chroni skórę.

Rozstępy na brzuchu w ciąży

Za główny powód powstawania rozstępów na brzuchu wymienia się fakt najbardziej chyba oczywisty z wszystkich – w Twoim brzuchu rozwija się nowe życie, które z każdym dniem zyskuje na wadze i wzroście. Twoje poświęcenie własnego ciała dla dobra dziecka jest dowodem bezwarunkowej miłości. Rozciągającej się skórze coraz trudniej jest zachować pierwotną strukturę, dlatego pęka i powstają rozstępy. Rozstępy, które pojawią się na brzuchu podczas ciąży, mogą zaś znacznie utrudnić dobór stroju kąpielowego czy krótkiej koszulki. 

Pamiętaj jednak zawsze o stosownej pielęgnacji, gdyż rozstępy bywają nieodzowne. Nie można ich całkiem uniknąć, można załagodzić ich skutki. Cellublue oferuje bowiem nie tylko produkty, który spowolnią powstawanie rozstępów, ale i dysponuje preparatami, które zmniejszają widoczność już powstałego problemu. Krem na rozstępy wcierany okrężnymi ruchami wpłynie na stan skóry. Pomogą mu w tym olej macadamia (utrzymuje elastyczność skóry), masło kakaowe (zapewnia skórze elastyczność) oraz szanta zwyczajna (zapobiega powstawaniu rozstępów).

Rozstępy na brzuchu pojawiają się u wielu kobiet w trakcie ciąży
Rozstępy na brzuchu

Jak zapobiec rozstępom w ciąży

Całkowite uniknięcie powstania rozstępów nie jest zwykle możliwe bez inwazyjnych zabiegów. Zapobieganie im bazuje raczej na zmniejszaniu ryzyka ich powstania i łagodzeniu powstałych zmian. Regularna pielęgnacja kosmetykami Cellublue pozwala jednak na przejęcie kontroli nad zmianami.


Naturalne składniki zawarte w Kremie na rozstępy, Pielęgnacyjnym Olejku na rozstępy i Peelingu przeciw rozstępom z łatwością wnikają w pożądane obszary skóry, przynosząc im ulgę i wpływając na poprawę kondycji skóry. Dzięki skorzystaniu z dobra Matki Natury, preparaty na rozstępy dedykowane kobietom w ciąży oraz karmiącym nie szkodzą dziecku. Dodatkowo możesz spróbować również domowych metod:

  • Idealnym uzupełnieniem do codziennego stosowania kosmetyków przeciw rozstępom Cellublue są domowe masaże chłodzące wykonywane podczas kąpieli. Chłodna woda zmusza Twoją skórę do spięć, przez co staje się bardziej elastyczna. Wystarczy przez kilka minut dziennie polewać wodą skórę a rozstępy zaczną się cofać lub wcale nie wystąpią.
  • Pomogą także masaże przy wykorzystaniu olejków (np. z serii Mom’s World), które przyjemnie odprężą przed snem. Rzecz jasna wpłyną także na stan skóry. Głaszcząc dzidziusia znajdującego się w brzuchu także wpływasz na zmiany rozstępowe.
  • Steetching, joga czy pilates skutecznie wzmacniają włókna kolagenowe i elastynowe. Wykonuj je tylko jeżeli nie istnieją ku temu przeciwwskazania. Ćwiczenia pozwalają na naturalny proces rozciągania, przez co rozstępy nie powstają w sposób drastyczny.
  • Spożywanie zróżnicowanych produktów odżywczych pozbawionych sztucznych składników bezustannie stanowią najważniejszą spośród kwestii utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Przyczyn powstawania rozstępów nie da się całkowicie powstrzymać. Działania zapobiegające ich powstaniu jednak z pewnością pomogą. Poziom skutków przerwania włókien skóry głównie na brzuchu, piersiach, pośladkach, biodrach oraz udach daje się nieco zmniejszyć już w trakcie rozciągania skóry poprzez stosowanie higienicznego trybu życia w zakresie żywienia, uprawiania sportu i pielęgnacji skóry kosmetykami Cellublue. Oczywiście każdy organizm reaguje inaczej i nie każda kobieta zalecone ma te same aktywności, aczkolwiek warto w tej sytuacji spojrzeć na rozstępy w nieco łagodniejszy sposób – jako pamiątkę po wyjątkowym okresie, jakim jest ciąża.

Partager l'article :

VOUS AIMEREZ AUSSI...

Zostaw komentarz