Strona główna Rozstepy Skąd się biorą rozstępy?

Skąd się biorą rozstępy?

par
les causes des vergetures

Rozstępy dotyczą milionów ludzi na całym świecie. Wynikają one z rozciągania się skóry, która traci elastyczność i rozrywa się. Bardzo często pojawiają się one na udach, pośladkach, brzuchu, klatce piersiowej i ramionach. Na początku rozstępy są czerwone a potem z czasem bledną. Ale jakie są przyczyny rozstępów? Dlaczego się pojawiają?

Ciąża

Kobieta w ciąży jest poddawana prawdziwemu tsunami hormonalnemu, w którym szczególnie wzrasta produkcja kortyzolu. Łożysko syntetyzuje kortyzol już od pierwszego miesiąca ciąży. W rezultacie skóra traci elastyczność wraz ze wzrostem masy ciała, a brzuch staje się bardziej okrągły. Ciąża jest główną przyczyną powstawania rozstępów: szacuje się, że od 50 do 90% kobiet będzie miało rozstępy po ciąży (1). Przy szybkim przyroście masy ciała, zmianach hormonalnych i zaokrąglającym się brzuchu, pojawienie się rozstępów w ciąży jest niemal nieuniknione.

grossesse et vergetures

Otyłość lub szybki przyrost masy ciała

Nagromadzenie podskórnej masy tłuszczowej przy otyłości generuje znaczący nacisk na skórę właściwą. Chociaż skóra właściwa z natury jest elastyczna, niestety nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z nadmiernymi i gwałtownymi obciążeniami. Cykl naprawiania ciągle odnawiających się rozdarć skóry spowodowanych tym nadmiernym rozciąganiem prowadzi właśnie do powstawania rozstępów.

Utrata masy ciała

I odwrotnie, utrata masy ciała może również prowadzić do pojawienia się rozstępów na wielu obszarach ciała. Po długim okresie rozciągania skóra nagle wiotczeje i wtedy mogą pojawić się rozstępy. Zwykle znajdują się one na wysokości podbrzusza i na udach.

Rośnięcie i dojrzewanie

W okresie dojrzewania niektóre dzieci rosną szczególnie szybko. Podczas tego etapu rozwoju człowieka, charakteryzującego się wzrostem funkcjonalności narządów rozrodczych, zachodzą głębokie zmiany hormonalne. Skóra właściwa, nie nadążając za wzrostem kości, może się rozdzierać. Przejściu od dzieciństwa do dorosłości może towarzyszyć też gwałtowny wzrost poziomu kortyzolu u niektórych nastolatków. A nadmiar kortyzolu może również prowadzić do pojawienia się rozstępów. Skóra traci więc elastyczność w czasie, gdy powinna być właśnie najbardziej elastyczna, aby poradzić sobie z często bardzo silnym wzrostem.

W 1980 r. badania Larssona i Lidéna wykazały, że ponad 32% piętnastolatków ma rozstępy. U chłopców rozstępy związane z rośnięciem najczęściej pojawiają się na poziomie miednicy, natomiast u dziewcząt na udach, pośladkach i klatce piersiowej.

Stres

Podobnie jak adrenalina, kortyzol jest to hormon pojawiający się w reakcji na niebezpieczne sytuacje w życiu. Niestety, organizm nie rozróżnia niebezpieczeństwa od irytacji – kora mózgowa pobudza wydzielanie kortyzolu w każdej stresującej sytuacji. Im większy i częstszy stres, tym częściej pojawiają się rozstępy. Zjawisko to doskonale ilustruje przypadek najlepszych sportowców. Spowodowany stresem na zawodach wysoki poziom kortyzolu powoduje u nich pojawienie się rozstępów, również u mężczyzn.

Przyrost masy mięśniowej

Hipertrofia mięśni, czyli szybki i znaczący wzrost masy mięśniowej, również jest problematyczny dla skóry. Kulturyści często znajdują rozstępy na mięśniach piersiowych, barkach i pośladkach. Ciało nie nadąża za zbyt szybkim wzrostem masy mięśniowej. Włókna kolagenowe pękają, co powoduje powstawanie rozstępów.

Przyjmowanie leków

Pojawianie się rozstępów przy przyjmowaniu leków jest niestety częste. Niektóre zabiegi i leki powodujące zanik skóry lub nieprawidłowe wydzielanie kortyzolu pociągają za sobą pojawienie się niepożądanych pęknięć zwanych rozstępami.

 

les causes des vergetures sur les cuisses

Kortykosteroidy

Kortykosteroidy są często stosowane przy leczeniu stanów zapalnych i również mogą powodować skutki uboczne. Te otrzymywane laboratoryjnie substancje są zbliżone do naturalnego hormonu kortyzolu. Obecnie dostępne są w postaci tabletek, roztworów do wstrzykiwania, kremów, kropli do oczu, a nawet aerozoli. Leczenie kortyzonem, oprócz zwiększenia masy tłuszczowej, może oddziaływać na tkanki skóry podobnie jak kortyzol i powodować rozstępy.

Środki antykoncepcyjne

Gruczoły płciowe i wydzielane przez nie hormony odgrywają znaczącą rolę w regulacji funkcjonowania skóry. U kobiet stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może powodować zaburzenia wewnętrznego funkcjonowania skóry i prowadzić do powstawania rozstępów. Rozstępy mają istotny związek z hormonami. Jak już wspominaliśmy, rozstępy często pojawiają się w okresie dojrzewania i w czasie ciąży, kiedy organizm przechodzi właśnie poważne zmiany hormonalne.

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga, spowodowany przez nadużywanie kortykosteroidów, gruczolaka lub guza, prowadzi do nadmiernego wydzielania kortyzolu. To z kolei często przyczynia się do powstawania rozstępów. Szerokie, purpurowe smugi różnią się znacznie od tych, które zwykle widzimy.

Jak widzisz, przyczyny rozstępów są wielorakie. Jeśli te małe blizny wprawiają cię w kompleksy, istnieją oczywiście rozwiązania, które je zmniejszą i poprawią twoje samopoczucie.

???????? RADA TRENERA  ????????

Aby zredukować rozstępy i blizny, polecamy olejek na rozstępy Cellublue. Jest to unikalna mieszanka 6 starannie dobranych olejów roślinnych zapobiegająca rozstępom i redukująca wszystkie ich rodzaje.

Dlaczego należy stosować olejek na rozstępy Cellublue? 

Nasz olejek skutecznie działa na białe i czerwone rozstępy
Zawiera ponad 99,5% naturalnych składników
Nadaje się dla wszystkich kobiet, nawet tych w ciąży i karmiących piersią

Źródła i odniesienia

(1) Wollina, Uwe et Alberto Goldman. “Gestion des vergetures (avec un accent sur les stries rubrae).” Journal de chirurgie esthétique et cutanée, vol. 10,3 (2017): 124-129. doi: 10.4103 / JCAS.JCAS_118_17

Partager l'article :

VOUS AIMEREZ AUSSI...

Zostaw komentarz