Letnia opalenizna to dla wielu z nas obowiązkowa pamiątka z wakacji i nie tylko. Przyjęło się powszechnie, że opalone ciało wygląda na zdrowsze i optycznie smuklejsze. Nic zatem dziwnego, że tak często wystawiamy swoją skórę na działanie promieni UV. Jak zachować zdrowy rozsądek podczas opalania, by nie skończyć z poparzeniami? O tym w najnowszym artykule.
Zdrowa opalenizna – jak ją uzyskać?
Wyjaśnijmy sobie najpierw skąd bierze się opalenizna. Mają na to wpływ promienie UV-A o długich falach oraz UV-B o krótkich. Trwała opalenizna bierze się z połączenia tych dwóch rodzajów promieni i ich współdziałaniu:
✔ promienie UV-B kumulują energię, zwiększają produkcję melaniny (ona odpowiada za koloryt naszej skóry) oraz odpowiadają za zrogowacenie warstwy skóry, która stanowić ma naturalną ochronę przed słońcem;
✔ promienie UV-A za pomocą tlenu przyciemniają melaninę, która objawia się nam w postaci widocznej opalenizny.
Podczas gdy promienie UV-A odpowiedzialne są za szybko widoczną opaleniznę, promienie UV-B nadają jej intensywności i trwałości. Choć opalanie się dostarcza nam dawkę witaminy D i jest głównym sprawcą pożądanej przez nas karnacji, niesie ze sobą ogromne ryzyko jak przyspieszenie starzenia się skóry, jej nowotwory i groźne poparzenia. Dlatego zanim przystąpisz do kąpieli słonecznych, warto byś wiedziała o kilku zasadach, które pomogą Ci bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw słońca:
- Nie opalaj się w południe – szczególnie między godz. 11.00-15.00. Wtedy słońce jest najmocniejsze i najbardziej zagraża naszej skórze.
- Nigdy nie zapominaj o nakryciu głowy, szczególnie podczas opalania!
- Nie unikaj cienia – tam też się opalisz, nie narażając jednocześnie skóry na uszkodzenia! Światło słoneczne jest bardziej rozproszone, jednak promienie UV działają także w cieniu.
- Stosuj zawsze kremy z filtrem – nawet podczas opalania. Im jaśniejszą masz karnację, tym wyższy filtr powinnaś wybrać. Kosmetyk aplikuj na skórę co 3-4 godziny. Dzięki temu unikniesz poparzeń słonecznych.
- Chroń miejsca szczególnie wrażliwe na działanie promieni słonecznych, takie jak: uszy, nos, kark, plecy, dekolt, stopy i wszelkiego rodzaju znamiona. Jeśli zauważysz na skórze jakąkolwiek zmianę w ich wyglądzie, natychmiast udaj się do lekarza.
- Rób przerwy w opalaniu – 15-25 minut wystarczy do uzyskania zdrowej, złocistej opalenizny bez ryzyka poparzeń.
- Zawsze po opalaniu nawilżaj skórę. Promienie słoneczne mocno ją wysuszają i sprawiają, że traci na elastyczności.
- Pamiętaj również o okularach słonecznych – chroń wzrok tak samo jak resztę miejsc wrażliwych na promieniowanie.

Te kosmetyki nie tylko nawilżą Twoje ciało po opalaniu, dodatkowo wysmuklą, ujędrnią skórę i pomogą w walce z cellulitem:
Opalanie się pod kontrolą – co warto wiedzieć?
Skoro już wspomnieliśmy o kluczowych zasadach w opalaniu, warto również wiedzieć, jakie ryzyko niesie ze sobą nadmierne narażanie skóry na promieniowanie UV. Najpopularniejsze z nich to:
- Przebarwienia – niestety nie uchroni nas przed nimi nawet najlepszy krem z filtrem. Dlatego jeśli masz do nich skłonność, lepiej zrezygnuj z opalania.
- Przyspieszony proces starzenia się skóry – tak jak wspominaliśmy wcześniej, słońce wysusza skórę, dzięki czemu staje się ona mniej elastyczna. Dodatkowo promienie UV-B powodują ubytki kwasu hialuronowego w skórze. Promienie UVA docierają do skóry właściwej, niszcząc jej włókna kolagenu i elastyny, co skutkuje spadkiem jędrności skóry i zmarszczkami.
- Choroby i nowotwory skóry – jeśli masz skórę naczynkową lub skłonną do znamion, zrezygnuj z opalania. Każde narażenie na intensywny kontakt z promieniami słonecznymi może grozić zmianami skórnymi, które w konsekwencji nierzadko prowadzą do poważnych powikłań.
Dodatkowo jeśli przyjmujesz regularnie leki, skonsultuj się z lekarzem czy nie są fotouczulające. Czy wiesz, że nawet niektóre rodzaje produktów spożywczych mogą uczulać na słońce? Są to m.in.: natka pietruszki, słodzik, ziele dziurawca, seler, karczoch, cykoria, sałata.

Seria kosmetyków z linii Mom’s World posiada naturalne składy kosmetyków, które pomogą Ci zregenerować skórę oraz zadbać o jej kondycję:
Piękne i zadbane ciało podczas urlopu
Pamiętaj jednak, że opalenizna to nie wszystko! Jeśli z powodów zdrowotnych musisz unikać słońca, nic straconego! Zawsze możesz postawić na balsamy brązujące, które dadzą krótkotrwałą, lecz nieryzykowną opaleniznę. Nie zapomnij również o odpowiednim nawilżeniu skóry oraz jej ujędrnieniu. Oprócz naszych kosmetyków modelująco-antycellulitowych, o których wspomnieliśmy wcześniej, chcemy zaproponować Ci akcesoria wyszczuplające, które pomogą Ci uzyskać smukłą sylwetkę:

- bańkę EMS – działa za pomocą dwóch trybów LIPO i EMS, by skutecznie redukować cellulit i skórkę pomarańczową;
- pistolet wyszczuplający – redukuje tłuszcz i rozluźnia napięte mięśnie;
- masażer do skórki pomarańczowej – nie tylko wygładza skórę, ale zapobiega również zatrzymaniu wody w organizmie.